piątek, 12 czerwca 2015

co poradzic na brak weny? :)

Cześć!
Koniec roku szkolnego już tuż tuż. Jedynym przedmiotem, z którego chciałabym dostać coś wyżej, niż ocena proponowana jest znienawidzona przeze mnie HISTORIA - jestem na profilu humanistycznym, co nie przeszkadza mi pałać niechęcią do historii. Jest to nie lada wyzwanie, dlatego proszę, trzymajcie kciuki, aby się udało! :)

Słońce dogrzewa tak mocno, że nie mam ochoty na nic, oprócz siedzenie w fotelu i picie schłodzonej wody. Tak więc właśnie - ostatnio cierpię na ciągły brak weny twórczej.
I co poradzić na tę męczącą przypadłość?

Przedstawiam wam moje rady na twórczą niemoc :) :

1. Wyjdź na zewnątrz!

Jeśli pogoda na to nie pozwala, to przynajmniej wyjrzyj przez okno :) Otoczenie jest inspirujące, a przebywanie na świeżym powietrzu na pewno poprawi ci humor. Nawet w takie upalne dni, jakie ostatnio nas męczą :D Może zauważysz coś, co jest warte uwiecznienia? Bodźce z zewnątrz często są w stanie zdziałać cuda!

2. Weź kartkę i bazgraj po niej :)

Brzmi abstrakcyjnie, ale to jeden z moich sposobów na odzyskanie chęci rysowania. Nie chodzi mi tu o bazgrolenie bez ładu i składu, ale zawsze można rysować figury geometryczne, małe drzewka, kreski, cokolwiek tylko przybędzie do naszych pustych w tym momencie głów :) Z takich bazgrołów powstało wiele moich pomysłów - nie wszystkie zostały zrealizowane, a wiele z nich nadal czeka na swą kolej, ale zadziałało! ;)

3. Zainspiruj się pracami innych!

Z tego sposobu korzystam bardzo często. Zapewne posiadasz swoje ulubione blogi, strony internetowe artystów, którzy są dla ciebie wzorem do naśladowania. Zajrzyj w ich prace! Brak weny to świetna okazja do zastanowienia się nad kunsztem artystycznym swojego mistrza.
Jeśli to nie zadziała - spójrz na cudze rysunki w Google Grafice lub na stronie DRAWING PENCIL, o której już kiedyś wspominałam. Umieszczane tam rysunki naprawdę zachwycają i łatwo jest odnaleźć chęć do rysowania, patrząc na dzieła innych.
4. Zajrzyj do zdjęć!

Zdjęcia swoich ulubionych aktorów, wokalistów lub członków zespołu - to też pobudza wyobraźnię. Może sekretna chęć stworzenia portretu nagle się obudzi, a na dodatek powstanie świetny rysunek z ulubionym aktorem w roli głównej?
A może tak, jak w przypadku moich Trzech Francuskich Księżniczek pomysł powstanie po zobaczeniu przypadkowych zdjęć/rysunków z ciekawymi fryzurami? :)

5. Posłuchaj ulubionej muzyki!

Banalne, oczywiste - i działa! Przykładowo ja podczas rysowania, często słucham muzyki, za którą nie przepadam na co dzień. Jeśli umiesz grać na jakimś instrumencie, spróbuj zagrać swój ulubiony utwór. Nie tylko zachęci cię to do gry, ale też obudzi twoją artystyczną duszę - przynajmniej w moim przypadku granie zawsze  zachęcało mnie do dalszego rozwoju artystycznego :)

6. Daj sobie spokój :D

Dla mnie brzmi śmiesznie, ale jeśli nie znajdziesz żadnego naturalnego podkręcenia dla twojej weny, być może krótki odpoczynek zdziała cuda. Prześpij się ze swoją niemocą, popatrz się w sufit, przejdź się na spacer. W okresie oczekiwania może nagle napotkasz się na swoją wenę? Czasami niespodziewane i spontaniczne wydarzenia najmocniej zapadają nam w pamięć, więc pozostaje nam mieć  nadzieję, że nagła wena twórcza zaowocuje najmocniej :)


A jakie wy macie sposoby na brak weny twórczej?
Jak radzicie sobie ze swoją męczącą niemocą? :)

Zuza :)

7 komentarzy:

 1. Ciekawe sposoby! Chyba otoczenie mnie inspiruje najbardziej, ale na brak weny ja polecam czekać - nic na siłę, wszystko na luzie :) Ubolewam nad tym, że opowiadanie dodajesz tak rzadko, może pomyśl nad częstszym publikowaniem rozdziałów? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, obawiam się, że w piątek uraczę Cię właśnie opowiadaniem :D Rysunek jest w trakcie tworzenia i na koniec się nie zanosi - dlatego w czwartek wezmę się za betowanie najświeższych rozdziałów i mam nadzieję, że coś dodam. Obyś nie była zawiedziona! Całuski :*

   Usuń
 2. o jak fajnie, grasz na jakimś instrumencie? ja gram na klarnecie i na fortepianie :P i kocham historię ale nie lubię polskiego, też się wybieram na profil humanistyczny haha, mamy chyba dużo wspólnego c:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, gram na saksofonie, no i na fortepianie też :) Ale jak możesz nie lubić polskiego? To jeden z ciekawszych przedmiotów! :D

   Usuń
 3. a kiedy jakies rysunki dodasz? albo diy ciekawe, dodalas na razie jedno tylko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszystko przyjdzie czas - proszę o wyrozumiałość i wytrwałość :)

   Usuń
 4. Na mnie najbardziej działa przeglądanie prac innych na instagramie. Jak nie zadziała, to po prostu odkładam i czekam na moc! ;D

  OdpowiedzUsuń